Powiatowe obchody upamiętniające 75. rocznicę rzezi wołyńskiej – Gromnik

18 czerwca 2018    
Publikacja: Paweł Hołda

W Gromniku odbyły się powiatowe obchody upamiętniające 75. rocznicę rzezi wołyńskiej. Centralnym miejscem uroczystości był pomnik poświęcony ofiarom zbrodni UPA i obrońcom polskich Kresów.
Ceremonię uświetniła swoim występem Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza. Obecne były liczne poczty sztandarowe szkół z terenu Powiatu Tarnowskiego oraz organizacje kombatanckie w tym Związek Sybiraków Oddział w Tarnowie, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Związek Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

My nie nawołujemy do zemsty. My nawołujemy i domagamy się prawdy, domagamy się pamięci. A pamięć ma nie tylko wymiar historyczny, ale i perspektywiczny. Bowiem tylko pamięć pozwoli nam uniknąć powtórki z historii. Pamięć jest przestrogą i nauką na przyszłość – mówił do zgromadzonych Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński.

Potrzebę pamięci podkreślił również Artur Puciłowski, Dyrektor tarnowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie. – Chcemy i dążymy pojednania, jednak musi ono być oparte na prawdzie – podkreślił Artur Puciłowski.

Przed pomnikiem ofiar rzezi wołyńskiej delegacje samorządowe, kombatanckie, Wojska Polskiego i służb mundurowych – Policji Państwowej, Straży Granicznej i Służby Więziennej oraz szkół złożyły znicze i wiązanki kwiatów. Wiązankę od pracowników Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A. złożył Prezes ZMT – Henryk Łabędź, a w imieniu mieszkańców Gminy Gromnik – Wójt Bogdan Stasz

Natomiast po zakończeniu części oficjalnej w Gminnym Ośrodku Kultury w Gromniku odbył się występ artystyczny uczniów Zespołu Szkół i Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych z Gromnika pt. „Wołyń 1943”.

 

Tekst: Starostwo Powiatowe w Tarnowie
Zdjęcia: Justyna Ornat

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl