15 lat Zespołu „Mali Jastrzębianie”

15 października 2021    
Publikacja: Aneta Adamczyk

te

Po Złotym Jubileuszu zespołu „Pogórzanie” w 2018 roku, przyszedł czas świętowania dla dzieci. To one w ciągu tych 15 lat zaistniały w świadomości lokalnej społeczności. Dlatego też w kilku odsłonach przedstawimy te 15 lat działalności „Małych Jastrzębian”.

Pierwsza część przybliży występy i wyjazdy na terenie naszego kraju. Zespół „Mali Jastrzębianie” brał udział w wielu konkursach i festiwalach, począwszy od Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Łoniowej, Rabce, Gorlicach, Dębicy, Dąbrowie Górniczej, Szczurowej. Odwiedziły Słowację, Węgry, Serbię, Bułgarię, prezentując tańce i folklor pogórzański. Uczestniczyły w Międzynarodowym Festiwalu – Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu w 2009 roku. Przedstawiane programy sceniczne,  reżyserowane przez choreografów; śp. Magdalenę Witkowską, a także Janusza Cierlika oceniane były bardzo wysoko przez jury konkursowe, co przekładało się na przyznawane wysokie miejsca i nagrody.

W ramach realizacji Projektu – „Nasz Pogórze, Nasze Tradycje” w latach 2017 – 2020 członkowie zespołu wraz z przedstawicielami Pogórzan zawitali do wszystkich szkół naszej gminy,  przybliżając rodzimy folklor ( gwarę i tradycje )  prezentując tańce, pieśni, zabawy i zwyczaje pogórzańskie.

W lipcu b.r. wraz z innymi zespołami ( uczestnikami Festiwali w Nowym Sączu ) zostali zaproszeni na finał 28 Święta Dzieci Gór. Kilka dni później – 1 sierpnia na scenie ciężkowickiego rynku zachęcały uczestników I Międzynarodowego Festiwalu Wikliny do nauki naszych, pogórzańskich tańców. Bogactwem każdego zespołu jest  znajomość  tańców innych regionów. Mali Jastrzębianie przyswoili sobie  suity tańców: sądeckich, lubelskich, żywieckich, rzeszowskich, beskidzkich – do tych ostatnich posiadają  zakupione stroje w ramach kilku projektów realizowanych przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice. Często, na potrzeby konkursów tworzone są widowiska , w których udział biorą małe dzieci, bawiące się na scenie pod okiem dorosłej osoby. Pokazywane są zwyczaje, obrzędy, prace, śpiewane są zapomniane piosenki, pieśni, kolędy. I tak np. Grupa Kolędnicza ( z gwiazdą, z kobyłką ) która od kilku lat bierze udział w Regionalnym Przeglądach Grup Kolędniczych w Jastrzębi ma na swoim koncie III, II i dwukrotnie I miejsce. W bieżącym roku w Ogólnopolskich Spotkaniach Kolędniczych „Pastuszkowe kolędowanie” w Podegrodziu zajęła I miejsce.   Dyplomów, nagród, nagrań  co rok przybywa. Trwa rotacja dzieci z racji dorastania ale zawsze jest dobry czas aby się do Zespołu zapisać i uczestniczyć w warsztatach choreograficznych. Można to czynić niezależnie od pory roku, przyprowadzając dzieci od 5 roku życia do Domu Kultury w Jastrzębi. Zajęcia prowadzone są w dwóch grupach wiekowych w każdy wtorek o godz. 15.30 i 16.30. Warto zainwestować ( propozycja też dla ewentualnych zainteresowanych sponsorów ) w rozwój artystyczny dzieci i młodzieży, tym bardziej ,że to tak blisko  – a świat czeka…

Zachęcają:

Choreograf – Janusz Cierlik

Założyciel i kierownik zespołu – Stanisław Deś

 

Tekst i zdjęcia: Stanisław Deś

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl