Budżet powiatu tarnowskiego na 2021 rok

07 stycznia 2021    
Publikacja: REDAKCJA

Powiat tarnowski w nowy rok wchodzi z nowym budżetem. Przyjęty został jednogłośnie przez Radę Powiatu Tarnowskiego na ostatniej ubiegłorocznej sesji. Jest bogaty w inwestycje. Mimo pandemii koronawirusa na wydatki majątkowe zapisano rekordową kwotę – przeszło 48 mln zł. To najwięcej w dotychczasowej historii powiatu.

– Jest to budżet bardzo dobrze przemyślany i zaplanowany – zapewnia starosta Roman Łucarz. – Kontynuowana będzie realizacja wszystkich inwestycji strategicznych. Ogólnie na wydatki majątkowe przeznaczamy najwięcej w dotychczasowej historii powiatu. Możliwe jest to dzięki pozyskaniu dofinansowań i pieniędzy z różnych programów, w tym dużej pomocy ze strony rządu premiera Mateusza Morawieckiego.

Po stronie dochodów w budżecie na 2021 rok zapisano 191 mln zł, zaś po stronie wydatków przeszło 202 mln zł. Prawie 1/4 budżetu to wydatki majątkowe – 48 mln 716 tys. 135 zł.

W decydujący etap wejdzie przebudowa drogi powiatowej Ładna – Skrzyszów – Łękawica – Trzemesna – Karwodrza. To zadanie o wartości prawie 25 mln zł ze sporym dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej. Prawie 8 mln zł zostało przeznaczone na kontynuację tworzenia e-usługi w informacji przestrzennej. Tu warto dodać, że wkład własny starostwa wynosi tylko 520 tys. zł.

Ruszy nowa duża inwestycja – przebudowa i dostosowanie budynku przy ul. Ostrogskich w Tarnowie dla potrzeb wydziału transportu i komunikacji. W szybkim tempie rośnie liczba rejestrowanych samochodów i koniecznością staje się usprawnienie oraz podniesienie komfortu obsługi mieszkańców w tym względzie. Na ten cel w budżecie jest 8,5 mln zł. Powiat otrzymał już 4 mln zł dofinansowania do tego przedsięwzięcia z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

1,5 mln zł starostwo ma zagwarantowane jako wkład własny do rozbiórki i budowy nowego mostu nad potokiem Olszynka w ciągu drogi powiatowej Siepietnica – Lubaszowa (w miejscowości Olszyny), a 20 tys. zł na stabilizację osuwiska wraz z odbudową drogi w Czermnej.

Przeszło milionowe kwoty są na termomodernizację z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach oraz na przebudowę i rozbudowę Domu Pomocy Społecznej w Wietrzychowicach.

Tradycyjnie zagwarantowano fundusze na dotacje dla gmin do budowy chodników wzdłuż dróg powiatowych (przeszło 1,2 mln zł) oraz nowe nakładki asfaltowe na najbardziej zniszczonych odcinkach jezdni. Realizowane będą programy edukacyjne, w tym „Mistrzowie w zawodzie II” oraz „Mój rozwój – moja przyszłość” współfinansowane ze środków UE.

Wybudowane zostanie boisko sportowe przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie oraz urządzona Otwarta Strefa Aktywności w Jodłówce Tuchowskiej. Oba przedsięwzięcia uzyskały dofinansowanie z Ministerstwa Sportu.

Starostwo udzieli pomocy finansowej w kwocie 235 tys. zł na budowę i urządzenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej na terenie Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego w gminie Rzepiennik Strzyżewski. Wydane zostaną pieniądze na dalszą poprawę bezpieczeństwa powodziowego w zlewni rzeki Białej Tarnowskiej. Na wsparcie finansowe na zakup wyposażenia będą mogły też liczyć Ochotnicze Straże Pożarne.

Warto mieć na uwadze, że to wstępne propozycje. W ciągu tego roku – jak to miało miejsce w latach poprzednich – na pewno do budżetu wpłyną kolejne pieniądze z różnych źródeł i powiększą tzw. budżet inwestycyjny. Spodziewany jest na przykład spory przypływ gotówki na drugi etap remontu mostu w Ostrowie.

Źródło: Powiat tarnowski

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl