Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzepienniku Strzyżewskim oficjalnie otwarte

05 czerwca 2022    
Publikacja: Aneta Adamczyk

3 czerwca miało miejsce oficjalne otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej znajdującego się w samym sercu gminy Rzepiennik Strzyżewski. To pierwsze takie miejsce w regionie, które pokazuje wyjątkowe i nierozerwalne więzi pomiędzy środowiskiem naturalnym a działalnością rolniczą człowieka. Ośrodek Edukacji Ekologicznej powstał w celu upowszechnienia działalności edukacyjnej z zakresu ekologii, ochrony przyrody, racjonalnego użytkowania środowiska oraz ochrony krajobrazu i różnorodności. Centrum opiera się na koncepcji pór roku, pokazuje zmieniającą się przyrodę, a także zwyczaje ludowe i tradycyjne wyrabianie produktów.
Centrum Edukacji Ekologicznej to nie tylko pomieszczenia, to także specjalnie przygotowane dwie ścieżki przyrodniczo-edukacyjne: „Przez las” i „Siedlisko bobrów”.

Podczas otwarcia obecni byli m.in wicemarszałek województwa Małopolskiego Józef Gawron, poseł na sejm Anna Pieczarka, przedstawiciel zarządu starostwa powiatowego Tomasz Stelmach, radna sejmiku małopolskiego Anna Mikosz oraz wójtowie i burmistrzowie okolicznych miejscowości, którzy w krótkich przemówieniach wyrazili uznanie i potrzebę powstawania takich miejsc jak to w Rzepienniku Strzyżewskim. Na uroczystym otwarciu nie mógł być obecny Christopher Todd – Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, który z tej okazji wystosował gratulacje na ręce wójta Marka Karasia:

„Edukacja ekologiczna jest dziś jedną z kluczowych gałęzi wiedzy, ze względu na wyzwania klimatyczne jakim musimy stawiać czoła. Budowa Ośrodka Edukacji Ekologicznej w gminie Rzepiennik Strzyżewski wsparta przez Unię Europejską kwotą niemal 2,7 mln złotych jest więc doskonałą inwestycją w przyszłość.

Uniwersalność koncepcji zakładającej edukację mieszkańców gminy oraz gmin sąsiadujących reprezentujących różne grupy wiekowe, niezwykła dbałość o wykonanie projektu pod względem jego funkcjonalności w zakresie energooszczędności i estetyki czynią z tego projektu jeden z pionierskich polskich projektów realizujących założenia Nowego Europejskiego Bauhausu, który stanowi jeden z podstawowych filarów Europejskiego Zielonego Ładu. Serdecznie gratuluję pomysłu i dziękuję zaangażowanym stronom za projekt, który jest ważnym elementem globalnej walki o przyszłość naszej planety.”

Oferta Ośrodka kierowana jest do wszystkich grup społecznych i wiekowych.

Skrót fotorelacji:

 

Pełna fotorelacja:

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl