Dotacja z Fundacji ORLEN na renowacje pomnika pamięci Ofiar Akcji Pod Pławną

24 marca 2023    
Publikacja: m@c

Czuwamy! Pamiętamy!

Mimo, że od zakończenia II Wojny Światowej minęło ponad 70 lat, pamięć o jej ofiarach wciąż jest aktualna. Bohaterów tamtych wydarzeń staramy się upamiętnić poprzez różnego rodzaju pomniki, miejsca pamięci czy obeliski, które zlokalizowane są w różnych częściach naszego kraju. W Gminie Ciężkowice również zachowane jest materialne świadectwo kluczowych wydarzeń z historii regionu. W miejscowości Zborowice (przysiółek Zawodzie) usytuowany jest pomnik pamięci „Ofiar Akcji Pod Pławną” przeprowadzonej przez żołnierzy IV Kompanii „Ewa”  I Batalionu „Barbara” 16 pp Armii Krajowej w 1944 roku właśnie w tej miejscowości. Jest to jedyne miejsce na terenie Gminy Ciężkowice, które przypomina mieszkańcom Pogórza o tamtych tragicznych wydarzeniach. Decyzja o postawieniu w tym miejscu pomnika zapadła na początku lat 90. XX wieku i zainicjowana była przez żołnierzy Armii Krajowej, którzy uczestniczyli podczas II Wojny Światowej w tej walce. Pomnik ten od momentu powstania nie był poddawany renowacji, aż do roku 2022, gdzie pojawiła się okazja  na przeprowadzenie takiego zabiegu.

„Pomnik Pamięci Poległych pod Pławną” jest trwałym świadectwem historycznym. Nie jest to jednak jedyna forma uhonorowania poległych w Akcji Pod Pławną. To właśnie przy pomniku w każdą rocznicę bitwy, która przypada 14 września jest organizowane wydarzenie religijno – historyczne, które ma na celu oddanie czci bohaterom Akcji. W wydarzeniu biorą udział mieszkańcy, przedstawiciele władz, szkół oraz warta honorowa. Pomnik stanowi centrum wydarzeń i nadaje wyjątkowy charakter uroczystej Mszy Św.

Odnowienie pomnika odbyło się dzięki Fundacji ORLEN, która w ramach 5. edycji programu „Czuwamy! Pamiętamy!” na wniosek Ochotniczej Straży Pożarnej ze Zborowic przyznała grant w wysokości 9000 zł na renowację pomnika w m. Zborowice.

W ramach tego zadania zostały wymienione lub uzupełnione kamienne elementy pomnika, uzupełniono brakujące elementy kostki  granitowej, odmalowano kolumny pomnika , odczyszczono  pozostałe elementy kamienne pomnika oraz dokonano pielęgnacji krzewów.

Całkowita wartość remontu pomnika wyniosła 10 000 zł 

Przy tej okazji składamy serdeczne podziękowania Fundacji ORLEN za propagowanie takich – jakże ważnych inicjatyw oraz za umożliwienie przeprowadzenia remontu miejsca pamięci ofiar II Wojny Światowej w m. Zborowice w Gminie Ciężkowice.

 

Źródło: OSP Zborowice

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl