I Międzypowiatowy Przegląd Pieśni Kresowej w Gromniku

25 czerwca 2015    
Publikacja: Paweł Hołda

19 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Gromniku odbył się I Międzypowiatowy Przegląd Pieśni Kresowej, który został zorganizowany z inicjatywy Wicestarosty Powiatu Tarnowskiego Zbigniewa Karcińskiego. Organizatorami tego pięknego wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku, Zespół Szkół w Gromniku, Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gromniku. Przeglądowi patronował Małopolski Kurator Oświaty Pan Aleksander Palczewski, który zaszczycił Gromnik swoją obecnością.

W tegorocznym przeglądzie udział wzięli soliści oraz zespoły z Żabna, Zaczarnia, Gromnika, Ryglic, Wojnicza, Brzozówki, Dobrociesza oraz Ciężkowic. Sceniczne zmagania poprzedził symboliczny hołd ofiarom rzezi wołyńskiej, złożony przy pomniku na placu szkolnym oraz teatralny spektakl „Ballada o Wołyniu”, wystawiony na deskach Gminnego Ośrodka Kultury przez grupę „Teatr Nie Teraz”.

Profesjonalne jury w składzie: Pan Tomasz Antoni Żak – Przewodniczący Jury, reżyser i scenarzysta m.in. „Ballady o Wołyniu” – spektaklu, zaprezentowanego w Gromniku (18 czerwca 2015) przez Teatr Nie Teraz oraz autor książki „Dom za żelazną kurtyną. Listy do Pani S.” będącej zbiorem korespondencji o tematyce kresowej do Stanisławy Wiatr – Partyki. Pani Ewelina Szybilska  –  solistka Opery Śląskiej w Bytomiu, współpracuje również z Operą Nova w Bydgoszczy i Teatrem Muzycznym w Gliwicach, nauczycielka w szkole muzycznej I stopnia w Domosławicach. Pani Barbara Dagmara Niziołek – Dyrektor Samorządowego Centrum Edukacji w Tarnowie. Pani Ewa Białkowska – Dyrektor Zespołu Szkół w Gromniku. Pan Edward Kupiniak – Przedstawiciel, Członek Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddziału w Tarnowie. Pan Józef Lazarowicz – Radny Powiatu Tarnowskiego, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Radzie Powiatu Tarnowskiego, wyłoniło zwycięzców i przyznało następujące miejsca i wyróżnienia: w kategorii solistów I miejsce zajął Daniel Rafa uczeń ZSOiZ w Gromniku, który wykonał wzruszający utwór „Już mi raz zabrali Wilno” przy akompaniamencie Adriana Łazarczyka. Opiekunem solisty była Pani Barbara Wójcik. Ponadto Daniel otrzymał nagrodę specjalną przewodniczącego jury za prawdę sceniczną. II miejsce zajęła Dominika Pruchnicka uczennica Gimnazjum Publicznego w Gromniku w piosence „Śliczna gwiazdo”, którą przygotowała Pani Anna Gańczarczyk. III miejsce należało do Julity Kuklewicz uczennicy Gimnazjum w Zaczarniu, która zaśpiewała piosenkę „Tyle jest miast” przygotowaną przez Pana Piotra Kitę. Wyróżnienie indywidualne otrzymała Julia Roman uczennica Szkoły Podstawowej w Gromniku w piosence „Preclarka z Pohulanki” za świetny głos przy dobrze dobranym repertuarze.

W kategorii zespołów I miejsce zdobył Zespół z Gimnazjum Publicznego w Gromniku w piosence „Ballada o Jurku Bischanie – A Lwów to dla mnie zagranica” przygotowany przez Panią Annę Gańczarczyk. II miejsce należało do Daniela Rafy i Sary Szelewy z ZSOiZ w Gromniku, którzy wykonali piosenkę „Jest takie miasto co zwie się Lwów” pod opieką Pani Barbary Wójcik, natomiast  III miejsce – ex aequo powędrowało do Zespołu ze Szkoły Podstawowej w Brzozówce, który wykonał piosenkę „Batiary we Lwowie” pod opieką Pani Ewy Stępień oraz Pana Piotra Kity oraz Zespołu z ZSOiZ w Ciężkowicach za piosenkę „Walc Wileński”, którego opiekunkami były Pani Jadwiga Pasek i Pani Regina Gredys.

Podczas obrad Jury na scenie zaprezentowały się dzieci z Przedszkola Publicznego w Gromniku, w tańcu „Kalinka”. Gościem specjalnym I Międzypowiatowego Przeglądu Pieśni Kresowej był ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który w bardzo ciekawy i interesujący sposób wygłosił wykład o swoich „kresowych refleksjach”. Tuż po nim na scenie zaprezentował się Lech Makowiecki – współczesny bard. Założyciel i lider istniejącego już prawie 30 lat zespołu Zayazd, a na gromnickiej scenie wystąpił razem z żoną Bożeną Makowiecką i Leszkiem Bolibokiem. Dziękujemy serdecznie wszystkim wykonawcom zarówno solistom, zespołom jak również ich opiekunom. Mamy nadzieję, że był to mile spędzony czas, który pozwolił wszystkim, dzięki wysłuchanym utworom przybliżyć historię i pamięć o Kresach Wschodnich.

Specjalnie dla naszego serwisu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego wypowiedział się na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie.

Tekst: Justyna Ornat
Zdjęcia: GOK Gromnik

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl