Koło teatralne „Improwizacja” z Gromnika wystawiło sztukę pt. „Moniuszko. Polskość jak z nut” dla blisko 1500 widzów

08 listopada 2019    
Publikacja: Paweł Hołda

Od 4 do 7 listopada w Sali Koncertowej Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej koło teatralne działające przy ZSOiZ w Gromniku wystawiło czterokrotnie sztukę pt. „Moniuszko. Polskość jak z nut” dla blisko 1500 widzów. Spektakl przygotowano w ramach festiwalu Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc.

Głównym bohaterem przedstawienia był oczywiście Stanisław Moniuszko, którego 200 rocznicę urodzin obchodzimy właśnie w tym roku. Spektakl składał się z czterech aktów, które dotyczyły różnych aspektów życia kompozytora m.in. narodzin artysty, jego wychowania w duchu polskości, zamiłowania do tradycji i kultury ludowej, tworzenia Śpiewnika domowego, trudnego procesu tworzenia oper m.in. „Halki” czy „Strasznego dworu”. Spektakl miał na celu pokazać jak wielką osobowością artystyczną był Stanisław Moniuszko, osobowością, która nadała kształt polskiej operze, muzycznym poetą dźwięku, a przede wszystkim patriotą, który zawsze „miał w miłości kraj ojczysty”. Jego celem było również przybliżenie postaci artystycznej tego wielkiego kompozytora, który przez 200 lat był niedoceniany, a przecież Moniuszko to Artysta Wielki – nie tylko poprzez dzieła, które stworzył ale także postawę życiową którą reprezentował.

W spektaklu zostały połączone różne formy artystycznego wyrazu: słowo, taniec, śpiew oraz środki audiowizualne i multimedialne. W sztuce udział wzięło 30 uczniów: muzyków, tancerzy i aktorów, głównie uczniów klas pierwszych gromnickiego liceum.

Nad przygotowaniami młodzieży czuwali: pani Anna Gaj-Adwent, pani Katarzyna Gaj oraz pan Marek Dziuban, dzięki któremu tancerze w scenie finałowej zaprezentowali pięknego poloneza do arii Miecznika ze „Strasznego dworu”. Opiekę merytoryczną nad spektaklem sprawowała pani dr Małgorzata Hołda-Kuchnik.

Codziennie po występie grupy teatralnej odbywał się konkurs, w którym bardzo chętnie brali udział widzowie. Sprawdzał on wiedzę na temat faktów z życia Stanisława Moniuszki zaprezentowanych w sztuce. Osoby, które bacznie oglądały spektakl i poprawnie odpowiedziały na zadane pytania mogły odebrać nagrody, upominki ufundowane przez Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Ta patriotyczna, teatralna lekcji historii, była dla uczniów nie tylko źródłem wiedzy i nauki ale także niosła ze sobą dumę z posiadania w swej historii tak wielkiego Polaka, patrioty i artysty jakim był Stanisław Moniuszko.

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl