Konkurs wiedzy historycznej dla szkół średnich ,,O szablę Piłsudskiego”

19 listopada 2022    
Publikacja: Paweł Hołda

Głównym celem realizacji działania – Konkurs wiedzy historycznej dla szkół średnich ,,O szablę Piłsudskiego” jest zainspirowanie dzieci i młodzieży do poznawania historii poprzez udział w działaniach poświęconych historii Polski. Idea zorganizowania konkursu zrodziła się w 2018 roku, gdy jeden z członków założycieli Bractwa Kurkowego w Ciężkowicach wyraził chęć przekazania na rzecz Stowarzyszenia repliki szabli – wzór 1917, z przeznaczeniem na nagrodę główną dla szkoły, laureata Konkurs. Dzięki sponsorom Romanowi Staroście Tarnowskiemu oraz Stanisławowi Kuropatwie Burmistrzowi Gminy Ciężkowice – replikę szabli otrzyma również laureat konkursu.

Konkurs skierowany był uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Województwa Małopolskiego. Miał formułę dwuetapową. Etap I przygotowanie przez uczestników rozprawki na temat: „Ignacy Jan Paderewski orędownik sprawy polskiej. Dyplomacja w służbie niepodległości.”. W pierwszym etapie zgłosiło się 28 uczniów z terenu województwa małopolskiego. Po ocenie merytorycznej nadesłanych prac, wyłonionych zostało 21 finalistów, którzy 16 listopada 2022 w Muzeum Przyrodniczym Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach wzięli udział w głównej rywalizacji.

Etap finałowy składał się z testu oraz odpowiedzi ustnej. Laureatami konkursu zostali: 1. Zuzanna Wcisło pkt 8,4 – I LO w Dąbrowie Tarnowskiej 2. Olivier Patorski pkt 8,25 – I LO w Tarnowie 3. Julia Ból pkt 8,2 – Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu Wręczenie nagrody głównej odbędzie się 17 października 2022 w Dworze Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej podczas dnia patrona Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego.

Organizacja konkursu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Zarząd Województwa Małopolskiego w realizacji zadań publicznych Województwa Małopolskiego w obszarze: nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania w 2022 r. pn. Kocham Polskę! 

 

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl