Międzynarodowa wymiana młodzieży Gromnik-Gaimersheim

11 lipca 2016    
Publikacja: Paweł Hołda

Wzorem lat ubiegłych w dniach 29 czerwca – 7 lipca br. w Gromniku odbyła się wymiana młodzieżowa z Gymnasium w Gaimersheim (Bawaria-Niemcy). W wymianie udział wzięło 20 uczniów ze strony polskiej oraz 20 ze strony niemieckiej. Projekt współfinansowany był ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieżowej, Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge oraz Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Tematem przewodnim wymiany międzyszkolnej Polacy i Niemcy po II wojnie światowej – pojednanie w niespokojnych czasach. Na podstawie wydarzeń historycznych uczniowie poruszali tematykę dotyczącą uprzedzeń, stereotypów, praw człowieka, wolności oraz porozumienia między narodami.

W programie uwzględniono zarówno wydarzenia historyczne, pracę na cmentarzach z I wojny światowej, zajęcia warsztatowe, jak także wycieczki krajoznawczo-rekreacyjne w celu ukazania naturalnego piękna regionu Małopolski. Celem spotkania nie było tylko upamiętnianie wydarzeń z przeszłości ale przede wszystkim budowanie wspólnej przyszłości, wzajemnej tolerancji i szacunku.

W ciągu dziewięciu mile spędzonych dni młodzież znalazła wspólne zainteresowania, poznała kulturę i zwyczaje sąsiadujących państw oraz zawiązała wspólne przyjaźnie, co w dużej mierze przyczyniło się do budowania wspólnej przyszłości bez wojen, wrogów i agresji.

Źródło: ZSOiZ Gromnik
Zdjęcia: Justyna Ornat

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl