Mistrz Paderewski zasiadł przy fortepianie na ciężkowickim rynku

04 maja 2018    
Publikacja: Piotr Rutka

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę na płycie rynku w Ciężkowicach odsłonięto pomnik wybitnego pianisty, kompozytora i premiera II Rzeczypospolitej – Ignacego Jana Paderewskiego. Pomnik o nazwie „Ławeczka Paderewskiego” – wykonany jako odlew z brązu przez artystkę Ewę Fleszar – odzwierciedla naturalnej wielkości siedzącą postać I. J. Paderewskiego oraz fortepian. Na bocznej ścianie instrumentu widnieje inskrypcja „Wygrał Polskę na fortepianie”. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Ciężkowicach. Po niej nastąpiła oficjalna część ceremonii na ciężkowickim rynku, gdzie odsłonięto i poświęcono pomnik Mistrza Paderewskiego. Całość wydarzenia uświetnił występ Michała Niedbały, który wcielił się w rolę Paderewskiego i wykonał trzy utwory: Krakowiaka fantastycznego op. 14 nr 6, Nokturn B dur op. 16. nr 4 oraz Menueta G dur op.14 nr.1. W budowie pomnika Gminę Ciężkowice wsparło Województwo Małopolskie, Powiat Tarnowski, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA w Warszawie oraz instytucje, przedsiębiorcy, osoby fizyczne, dla których postać Ignacego Jana Paderewskiego jest szczególnie ważna.

Zasługi Ignacego Jana Paderewskiego dla kultury, dla Polski, także dla Ziemi Ciężkowickiej, są bez wątpienia godne szczególnego upamiętnienia. W roku 1897 nabył Paderewski posiadłość w Kąśnej Dolnej. Przez sześć lat – do 1903 roku – dworek w Kąśnej był polskim domem artysty. Obiekt ten jest jedynym na świecie zachowanym do naszych czasów, domem Mistrza. Funkcjonuje obecnie pod nazwą Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, jako ośrodek koncertowy i miejsce pamięci oraz muzeum Paderewskiego. Dzięki Paderewskiemu, w Ciężkowicach, powstała Ochotnicza Straż Pożarna. Z funduszy Mistrza wybudowano, stojącą na rynku, kapliczkę św. Floriana. Z inicjatywy Paderewskiego założono w Ciężkowicach kółko rolnicze, zakład wikliniarski oraz rozwijało się rzemiosło ludowe. W roku 1898 dokonał Paderewski zakupu kamienicy w której utworzył Kasyno – Klub Inteligencji Obywatelskiej. Wsparł finansowo budowę szkół w Kąśnej i Ciężkowicach, budowę kościoła w Ciężkowicach, dla którego ufundował dzwon „św. Urban” oraz remont kościoła w Jastrzębiej. W Kąśnej wybudował ochronkę – przedszkole dla dzieci. Po roku 1903 Paderewski wielokrotnie wracał do Kąśnej i Ciężkowic, przyjaźnił się bowiem z ówczesnymi właścicielami dworu – Heleną i Włodzimierzem Kodrębskimi. Ostatni raz, w Ciężkowicach, był Paderewski w 1910 roku, kiedy to ufundował tablicę na pamiątkę 500 setnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Tablica ta została wmurowana w skałę „Piekło” w Rezerwacie „Skamieniałe Miasto”, która od tamtej pory nosi nazwę „Grunwald”.

Warto wspomnieć, że I. J.Paderewski jest patronem Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach, z którego inicjatywy organizowane są zjazdy szkół noszących Jego imię. Obecnie w Ciężkowicach jest także ulica nazwana imieniem Mistrza.

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl