Na posterunku PSP w Siedliskach stacjonuje nowy wóz bojowy

10 lutego 2024    
Publikacja: 112

Niedawno zjechał z linii produkcyjnej, jeszcze pachnie nowością, a już od kilku dni znajduje się w podziale bojowym Państwowej Straży Pożarnej na posterunku JRG 2 Tarnów w podtuchowskich Siedliskach. Nowy wóz bojowy marki Renault Trucks D16 trafił do tarnowskich strażaków w ramach unijnego projektu „DROGI V – Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap V”. Samochód wyposażony jest w napęd uterenowiony 4×4 i silnik wysokoprężny o mocy 210 kW. Zabudowę pojazdu wykonała firma „SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne” z Bielska-Białej. Wartość pojazdu wraz ze sprzętem w nim zamontowanym oscyluje około kwoty 1,5 mln złotych. Samochód posiada kryptonim operacyjny 362[K]21.

Samochód przygotowany został w standardzie pierwszowyjazdowym GBARt 2/28. Samochód posiada zabudowę pożarniczą wykonaną z aluminium. Umieszczono w niej kompozytowe zbiorniki: na wodę (pojemność 2000 litrów) i na środek pianotwórczy (pojemność 200 litrów). Zabudowa posiada 7 skrytek sprzętowych zamykanych aluminiowymi żaluzjami. Samochód został wyposażony w autopompę marki GODIVA o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. W pojeździe zamontowano również wciągarki elektryczne o uciągu 9979 kg oraz maszty oświetleniowe z najaśnicami typu LED o całkowitym strumieniu świetlnym 36 000 lm. Wyposażenie w sprzęt ratowniczy zastosowano zgodnie ze standardem dla samochodów typoszeregu GBA 2/16. Wóz bojowy wyposażono w zestaw narzędzi hydraulicznych marki LUKAS, a także poduszek pneumatycznych wraz z osprzętem. Najważniejsze elementy zestawu hydraulicznego to pompa zasilająca, rozpieracz ramieniowy, nożyce i dwa cylindry rozpierające.

Samochód będzie służył mieszkańcom Pogórza. Na co dzień stacjonuje na posterunku czasowym JRG 2 Tarnów w Siedliskach. Każdego dnia w systemie zmianowym pełni tam służbę 5 strażaków stanowiących obsadę wspomnianego wozu. Tylko w ubiegłym roku strażacy z posterunku Siedliska podjęli 315 interwencji na południu powiatu tarnowskiego. Było to:

76 pożarów

230 miejscowych zagrożeń

9 alarmów fałszywych.

W obszarze chronionym posterunku Siedliska znajdują się tereny gmin: Ciężkowice, Tuchów, Zakliczyn, Rzepiennik Strzyżewski, Gromnik, Szerzyny.

Strażakom gratulujemy nowoczesnego wozu bojowego, życząc zarazem samych spokojnych służb i tyle samo powrotów z akcji co wyjazdów do nich.

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl