Niesamowity mural 3D na budynku ZSOiZ w Ciężkowicach

21 kwietnia 2018    
Publikacja: Aneta Adamczyk

Nie było jeszcze oficjalnego otwarcia, obraz przesłonięty jest rusztowaniami i drabinami, jednak już można dostrzec efekty przeszło dwutygodniowej pracy znanego nie tylko w Polsce artysty malarza i architekta Ryszarda Paprockiego. To właśnie na murach budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach powstało niezwykłe dzieło, jakim jest mural 3D. Obraz prezentuje postać Ignacego Jana Paderewskiego, który jest patronem placówki.

Artysta spotkał sie z uczniami szkoły, dając im niepowtarzalną lekcję historii sztuki, street art’u i prawdziwą lekcję patriotyzmu. Mobilizował ich przy tym do wysiłku umysłowego mówiąc, że ani on ani nawet Paderewski nie urodzili się geniuszami i ekspertami w swojej dziedzinie. Podkreślał, że należy odkryć w sobie talent i ciężko nad nim pracować, by stać się najlepszym w tym co się robi.

Spotkanie miało na celu także objaśnienie znaczenia muralu, gdyż każdy element jest celowy i głęboko zaplanowany. Począwszy od klawiszy fortepianu, które gdyby zachowały swoją ciągłość są dokładnym odwzorowaniem tych realnych, po barwy, jakie zostały na nich umieszczone. Można się doszukać trzech podstawowych kolorów w malarstwie czyli czerwonego, żółtego i niebieskiego- co ma symbolizować artyzm utworów Paderewskiego. W celu pokazania dynamizmu jego muzyki artysta posłużył się amplitudami wyrażającymi dźwięk. Gołym okiem dostrzec można także nuty, które są odwzorowaniem rękopisu Paderewskiego oraz fragment listu, w którym to na konferencji w Wersalu domaga się niepodległości dla Polski. Przy wejściu do budynku zobaczyć można wierną kopię podpisu Paderewskiego. Mural 3d jest anamorficzny, czyli zniekształcony w celu osiągnięcia trójwymiarowości, dlatego powinno się go oglądać od frontu budynku szkoły, wtedy przybiera on zamierzony kształt.

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl