Nowoczesny radar pogodowy ostrzeże mieszkańców Pogórza przed powodzią

10 czerwca 2021    
Publikacja: REDAKCJA

Zakończyły się prace nad utworzeniem Lokalnego Systemu Ostrzegania Powodziowego w powiecie tarnowskim. Każdy zainteresowany mieszkaniec może po zasubskrybowaniu otrzymywać komunikaty z ostrzeżeniami smsem lub e-mailem. Skanujący chmury, supernowoczesny radar pogodowy w Falkowej swoim zasięgiem obejmuje obszar w promieniu około 70 kilometrów.

Prace nad budową systemu ostrzegania powodziowego w zlewni Białej Tarnowskiej ruszyły dziesięć lat temu po wielkiej powodzi, kiedy to niespodziewanie rzeka zalała m.in. lewobrzeżny Tuchów. Projekt składał się z dwóch etapów. Drugi kosztował 3 mln zł – 2,4 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Rozpoczyna działanie innowacyjny, najnowocześniejszy w Polsce system ostrzegania przeciwpowodziowego. Wykorzystuje najnowsze dostępne na rynku światowym technologie i rozwiązania techniczne, aby ostrzegać mieszkańców i pomagać im w ratowaniu cennego mienia, a także dostarczać informacje służbom ratowniczym – mówił starosta tarnowski Roman Łucarz.

Celem systemu jest właśnie wspomaganie podejmowania wczesnych decyzji w obliczu zagrożenia powodziowego z przeznaczeniem dla mieszkańców i przedstawicieli służb kryzysowych w oparciu o prognozę do 48 godzin (wezbrania rzeki i jej dopływów) oraz prognozę krótkoterminową (opady nawalne i związane z tym powodzie błyskawiczne). W ramach projektu m.in. wyposażono system w stacje pomiarowe poziomu wody przy ujściach głównych dopływów Białej, wybudowano lokalną stację radarową wraz z lokalnym radarem pogodowym do generowania ostrzeżeń o lokalnych zagrożeniach powodziami błyskawicznymi oraz opracowano kompleksowe oprogramowanie systemu LSOP.

Zgłosimy ten projekt do ogólnopolskiego konkursu ogłoszonego przez Związek Powiatów Polskich. Chcemy, aby ten unikalny w skali Polski system stał się pierwowzorem – poinformował etatowy członek zarządu powiatu tarnowskiego Tomasz Stemlach, który nadzorował prace związane z utworzeniem LSOP.

Krystian Hytroś, kierownik agendy zamiejscowej UMWM w Tarnowie podziękował wszystkim, dzięki którym powstał system ostrzegający o zagrożeniach mieszkańców powiatu tarnowskiego, a w przyszłości także gorlickiego i nowosądeckiego, gdyż radar Falkowej znajduje się na styku tych trzech powiatów.

W briefingu prasowym w Falkowej uczestniczyli również poseł Anna Pieczarka, wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma, przewodniczący Rady Miejskiej w Ciężkowicach Michał Koralik oraz Waldemar Mlaś, dyrektor DHI Polska – firmy, która wykonała LSOP w powiecie tarnowskim.

Poniżej zdjęcia z wydarzenia.

Źródło: Powiat tarnowski

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl