„Ocalić od zapomnienia” – spektakl, który chwycił za serca

18 listopada 2015    
Publikacja: Paweł Hołda

15. listopada w salce katechetycznej w Ciężkowicach grupa teatralna „Improwizacja” z Gromnika wystawiła spektakl pt. „Ocalić od zapomnienia”. Przedstawienie ukazuje historie „Inki”, „Nila”, „Pileckiego” oraz anonimowych żołnierzy Armii Krajowej, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni lecz walczyli z reżimem komunistycznym o prawdziwą niepodległość Polski.

Już w pierwszej scenie przedstawienia widz dowiaduje się skąd wzięło się określenie „wyklęci”. Oficer rosyjski tłumaczy schwytanemu żołnierzowi AK, że jego walka jest bezcelowa a Władza Ludowa postara się o to, by on i wszyscy jego towarzysze w opinii społeczeństwa uznawani byli za bandów – nazwani zostaną w historii Żołnierzami Wyklętymi.

Tragiczne losy bohaterów Polski tego okresu, ich nieugiętość, odwaga i oddanie życia za wolną Polskę spowodowały, że coraz częściej określa się ich mianem Żołnierzy Niezłomnych. Młodzi aktorzy – w większości studenci z Krakowa, Rzeszowa, Tarnowa i wielu innych miejscowości – zagrali ten spektakl po raz kolejny. Swoją premierę „Ocalić od zapomnienia” miał bowiem w 2013 roku na auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie i był wystawiony z okazji obchodów Powiatowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Przedstawienie zostało bardzo przychylnie przyjęte m.in. przez badaczy Instytutu Pamięci Narodowej z Krakowa obecnych wówczas na sali. Spektakl grany był od tamtej pory w wielu miejscach m.in. w OHP w Tarnowie. Młodzi aktorzy w niezwykle dojrzały sposób utożsamiają się z bohaterami, których postacie przyszło im zagrać na scenie. Jak sami twierdzą w ten sposób chcą ocalić od zapomnienia pamięć o wspaniałych bohaterach narodu polskiego. Jednogłośnie podkreślają, że Polacy powinni być dumni ze swojej historii.

REKLAMA

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl