Póki my pamiętamy Oni nie umrą- IV Marsz Śladami Batalionu Barbara po Ziemi Jastrzębskiej

04 października 2021    
Publikacja: Aneta Adamczyk

W pierwszą niedzielę października już od czterech lat odbywa się  „Marsz Śladami Batalionu Barbara po Ziemi Jastrzębskiej”. Śmiało można rzec, że marsz staje się kolejnym ważnym wydarzeniem upamiętniającym działania Batalionu Barbara w tym regionie. Chociaż na terenie Jastrzębi nie były toczone walki, to nocny przemarsz ponad 200 partyzantów zostawił ślad w pamięci mieszkańców, a dzięki takim inicjatywom, jak ta podjęta przez państwa Wojnów, przekazuje tę wiedzę dalej szerszemu gronu. Marsz to nie tylko symboliczne przejście przybliżonej trasy, którą szli partyzanci, to przede wszystkim ogromna dawka historii, wspomnienia, uczenie lokalnego patriotyzmu najmłodsze pokolenia oraz integracja społeczności.

Tegoroczny marsz poświęcony był pamięci burmistrza Zbigniewa Jurkiewicza. Rozpoczął się od chwili ciszy i wspomnień o zmarłym burmistrzu. Następnie przypomniano przebieg walki na Jamnej w dniu 25.09.1944 roku oraz została wręczona kronika dokumentująca poprzednie marsze. Jak co roku zatrzymano sie w lesie przy symbolicznym grobie strz. Zygmunta Rowińskiego ps. „Cezar” oraz Józefa Gucwy, mieszkańca wsi, który został zastrzelony przez wojsko niemieckie, wspomniano i uczczono ciszą innych mieszkańców wsi zabitych przez żołnierzy niemieckich tj. Jana Włudykę, Władysława Marasia i Józefa Kiełbasę. W tym roku delegacja i chętne osoby pojechały na grób śp. Zbiegniewa Jurkiewicza, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicz.

Tradycyjnie miało miejsce wspólne biesiadowanie, które jest doskonałą okazją do wspomnień i nawiązywania nowych znajomości, gdyż warto pokreślić, że w marszu z roku na rok bierze udział coraz większa liczba osób. Dodatkową atrakcją było stanowisko strzeleckie przygotowane przez Sekcję Rekonstrukcji Historycznej z Tarnowa.

 

 

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl