Służby ćwiczyły na nowej obwodnicy Tuchowa

24 czerwca 2022    
Publikacja: 112

Otwarcie nowo wybudowanej obwodnicy Tuchowa już niebawem. W miniony wtorek służby zapoznały się z nową obwodnicą podczas ćwiczeń, które zostały zorganizowane pod nazwą „TUCHÓW 2022”. Na miejscu zaroiło się od pojazdów służb ratowniczych – straży pożarnej, policji oraz zespołu ratownictwa medycznego. Jak czytamy na stronie Gminy Tuchów, w kulminacyjnym momencie w ćwiczeniach brało udział aż 150 osób, a ćwiczenia zostały zorganizowane na szeroką skalę:

Ich organizatorami byli: Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tuchowie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie oraz Urząd Miejski w Tuchowie. W ćwiczeniach udział wzięli strażacy ratownicy ochotniczych straży pożarnych z Burzyna, Dąbrówki Tuchowskiej, Jodłówki Tuchowskiej, Karwodrzy, Lubaszowej, Mesznej Opackiej, Piotrkowic, Siedlisk, Tuchowa, Ryglic, strażacy PSP z JRG 1 i JRG 2 w Tarnowie, funkcjonariusze policji z Tarnowa i Tuchowa, zespół ratownictwa medycznego z Tarnowa. W ramach struktur zarządzania kryzysowego uczestnikami ćwiczeń byli: kierownictwo i pracownicy Urzędu Miejskiego w Tuchowie, MOSiR Tuchów oraz Domu Kultury w Tuchowie. Nad sprawnym przebiegiem ćwiczeń czuwali  doświadczeni funkcjonariusze Komendy Miejskiej PSP w Tarnowie, a także komendanci gminni z Tuchowa i Ryglic. O skali i rozmachu ćwiczeń świadczy fakt, że w ich kulminacyjnym momencie uczestniczyło ok. 150 osób. Za sprawne przygotowanie pozorantów, którymi byli strażacy i młodzi druhowie z Dąbrówki Tuchowskiej, Lubaszowej, Siedlisk i Tuchowa, odpowiedzialna była firma MendelMed Łukasz Mendel.

Ćwiczenia były prowadzone na wielu płaszczyznach, scenariusz zakładał kilka zdarzeń na samej obwodnicy oraz w jej otoczeniu:

Właściwa część ćwiczeń rozpoczęła się punktualnie o godzinie 17, a pierwszym z zaplanowanych scenariuszy było zdarzenie drogowe na obwodnicy Tuchowa, z udziałem dwóch samochodów osobowych oraz motoroweru. W wyniku wypadku poszkodowanych zostało kilkanaście osób. Sukcesywnie na miejsce dysponowane były kolejne siły i środki straży pożarnej, policji i pogotowia ratunkowego, a w dalszej części dodatkowo wprowadzone zostały procedury zarządzania kryzysowego polegające m.in. na uruchomieniu w tuchowskim ratuszu służby dyżurnej burmistrza. 

Kilkadziesiąt minut później rozpoczął się kolejny etap ćwiczeń, tym razem związany z działaniami powodziowymi. W tym przypadku działania prowadzone były w dwóch miejscach.  Wg założeń scenariusza, w wyniku gwałtownego i szybkiego przyboru wody w rzece Biała doszło do zamknięcia śluz w wale, na którym znajduje się obwodnica, a zadaniem służb było przepompowanie wody, która zgromadziła się między ul. Ryglicką a obwodnicą. Zadaniem kolejnych zastępów strażackich było podniesienie korony wału domykającego poprzez ułożenie zapór przeciwpowodziowych i worków z piaskiem z wykorzystaniem pakowarki piasku z OSP w Burzynie. W tym przypadku konieczne okazało się wprowadzenie ruchu wahadłowego, którym kierowali policjanci na kilkudziesięciometrowym odcinku ul. Ryglickiej w ciągu drogi powiatowej.     

Miejmy nadzieję, że żaden ze scenariuszy ćwiczeń nie wydarzy się w rzeczywistości, niemniej jednak im więcej pracy i wysiłku włożone w ćwiczenia tym lepszy efekt przyniosą późniejsze, zaznaczmy, ewentualne działania podczas zdarzeń.

Źródło: Gmina Tuchów

Zdjęcia: Fotografia Ratownicza Konrad Sikorski

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl