Spotkanie Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej w ciężkowickim muzeum

29 września 2021    
Publikacja: m@c

Spotkanie Oddziału Tarnowskiego Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej im. Włodzimierza Tomka w Muzeum Przyrodniczym w Ciężkowicach było okazją do celebrowania kilku istotnych wydarzeń dla Klubu jak i również dla samego Muzeum.

W spotkaniu obok członków Klubu kolekcjonera udział wzięli przedstawiciele władz krajowych Polskiego Związku Łowieckiego – Bogdan Kowalcze i Wacław Gosztyła, Burmistrz Gminy Ciężkowice Stanisław Kuropatwa, Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Koralik oraz dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice Bogdan Krok wraz z pracownikami Muzeum. Wydarzenie to miało miejsce 22 września br w siedzibie Muzeum Przyrodniczego. Po kilkunastu miesiącach przerwy wynikającej z ograniczeń pandemicznych w sali wykładowej Muzeum byliśmy świadkami poświęcenia i nadania sztandaru Oddziałowi KKIKŁ oraz uroczystego przekazania kolekcji batalionów na rzecz Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach.

Przypomnijmy, że pomimo ogromnych trudności, spowodowanych przede wszystkim ograniczeniami finansowymi i czasowymi w roku 2020 udało się odkupić z rąk spadkobierców Jerzego Błyszczuka niezwykle cenną kolekcję spreparowanych 89 sztuk ptaków (Batalionów). Istniało ryzyko ich deprecjacji lub sprzedaży za granice. Zbiór sprzed około 50 lat ma niezwykłą wartość naukową i estetyczną. Na trwałe wzbogaci on zbiory Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach, jako największa znana kolekcja tego gatunku w naszym kraju. Wyjątkowa biologia i uroda Bataliona oraz historia jego wymierania w Polsce, stanowić będzie ilustrację do wielu prezentowanych treści edukacyjnych. Zebranie potrzebnej kwoty 19 500 złotych, udało się dzięki inicjatywie Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej im. Włodzimierza Tomka oraz licznym, prywatnym ofiarodawcom. Cały zbiór wraz z eksponatami Włodzimierza Tomka liczy aktualnie 131 sztuk Batalionów i jest największą kolekcją w Polsce. Wszyscy obecni na spotkaniu ofiarodawcy otrzymali ozdobne certyfikaty podpisane przez Prezesa Klubu Kolekcjonerów oraz Dyrektora Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice.

Na ręce Prezesa Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Romana Bukowskiego, Burmistrz Stanisław Kuropatwa złożył Medal i tytuł „Za zasługi dla Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach”. W uzasadnieniu Kapituły Medalu czytamy: „Kapituła odznaczenia doceniła wyjątkowe przedsięwzięcie zbiórki i wykupu kolekcji batalionów na rzecz Muzeum Przyrodniczego – Tytuł i medal są podziękowaniem za trud organizacyjny i finansowy tej inicjatywy”.

Źródło:  Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl