Symbole obfitości plonów i ludzkiej pracy – Dożynki Gminy Zakliczyn 2023

21 sierpnia 2023    
Publikacja: m@c

Osiemnaście grup wieńcowych  reprezentujących sołectwa zaprezentowało się podczas 12. Dożynek Gminy Zakliczyn. Gospodarzem w tym roku była miejscowość Faściszowa, a impreza odbyła się na Rynku w Zakliczynie.

Po uroczystej Mszy św. dożynkowej, odprawionej przez Ks. Dziekana Pawła Mikulskiego i O. Piotra Mroza OFM w Kościele pw. Św. Idziego Opata w Zakliczynie, korowód dożynkowy w asyście Strażackiej Orkiestry Dętej „Filipowice” udał się na miejsce głównych uroczystości. Na zakliczyńskim Rynku starostowie dożynkowi, którymi w tym roku byli Marlena i Dariusz Boczek, rolnicy z Faściszowej, przekazali burmistrzowi Dawidowi Chrobakowi bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów.

Burmistrz podziękował rolnikom za całoroczną pracę. – Stojące przed nami wieńce dożynkowe są nie tylko symbolem obfitości plonów, ale także ciężkiej pracy. To symbol solidarności człowieka z człowiekiem – mówił. –  Bóg zapłać. Za dary Waszych rąk. Za owoce Waszej pracy. Cały czas trzeba przecież pamiętać, że mimo rozwoju mechanizacji rolnictwo nie jest łatwą formą działalności człowieka. Zależność od sił przyrody i możliwość zniszczenia efektów pracy przez klęski żywiołowe sprawiają, że zajęcie to wymaga silnej woli i wytrwałości.

Dawid Chrobak stwierdził, że dożynki to też dobra okazja dla niego, jako gospodarza gminy, aby w kilku zdaniach złożyć sprawozdanie z tego, co w ostatnim czasie udało się osiągnąć. Podkreślił, że na terenie zakliczyńskiej gminy realizowanych jest dużo inwestycji, głównie dzięki ogromnym środkom rządowym. Takiego wsparcia finansowego, jak teraz od rządu premiera Mateusza Morawieckiego, gmina nie otrzymywała nigdy w historii.

Przytoczył kilka faktów. Tegoroczny budżet gminy Zakliczyn to 95 mln zł. Blisko 31 mln zł, a więc ponad 30 procent wszystkich wydatków to środki przeznaczone na inwestycje, z czego ponad 25 mln zł to pieniądze zewnętrzne, pozyskane przez samorząd – rządowe i unijne.

W końcowym etapie jest budowa budynku na 30 mieszkań w Paleśnicy w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Za kwotę 2,8 mln zł remontujemy budynek ośrodka zdrowia w Zakliczynie tak, aby ogłosić przetarg na dzierżawę obiektu i aby jeszcze w tym roku rozpoczął tam działalność prywatny podmiot leczniczy. Rozbudowaliśmy budynek Szkoły Podstawowej w Stróżach o cztery dodatkowe sale lekcyjne za kwotę blisko 1,7 mln zł. Odbudowujemy zamek w Melsztynie. W tym roku powstanie ostatnia kondygnacja oraz wykonany zostanie dach na wieży za kwotę blisko 1,3 mln zł, a większość pieniędzy na ten cel pochodzi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To tylko kilka przykładów realizowanych inwestycji, których w tym roku jest łącznie przeszło pięćdziesiąt – wymieniał burmistrz.

Podziękowania za wspieranie rozwoju gminy i szeroki strumień płynących do niej środków finansowych złożono na ręce obecnych na dożynkach posłów Anny Pieczarki, Józefy Szczurek-Żelazko i Norberta Kaczmarczyka, senatora Kazimierza Wiatra, wicewojewody małopolskiego Ryszarda Pagacza, wicemarszałka województwa małopolskiego Józefa Gawrona, wiceprzewodniczącego sejmiku województwa Wojciecha Skrucha, dyrektora gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasza Tomali oraz wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Tarnowskiego Ireny Kusion.

Gwiazdami wieczoru, rozbawiającymi publiczność, były kapele „Ciupaga” oraz „Góralska Hora”.

Źródło: Urząd Miejski w Zakliczynie

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl