Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Gromniku bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie dla Szkół Podstawowych „Odblaskowa Szkoła” edycja 2023.

10 października 2023    
Publikacja: Paweł Hołda

Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Gromniku bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie dla Szkół Podstawowych „Odblaskowa Szkoła” edycja 2023.

Celem konkursu jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

Udział w konkursie daje nam możliwość pochwalenia się działaniami, które są tradycją naszej Szkoły np. Rajd Odblaskowy, spotkania profilaktyczne z przedstawicielami Policji, wyposażanie uczniów klas pierwszych w kamizelki odblaskowe, udział w konkursach Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz podjęcie nowych działań – konkursy szkolne dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, konkursy plastyczne, zajęcia profilaktyczne dla Seniorów, nakręcenie filmu i nagranie piosenki promujących bezpieczeństwo na drodze i noszenie odblasków.

Do tej pory udało nam się zrealizować następujące działania:

  • 22 września odbył się Jubileuszowy X Gromnicki Rajd Odblaskowy na rzecz Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Ruszaj z Nami”.
  • 3 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z sierż. sztab. Witoldem Rojkiem- policjantem Komisariatu Policji w Ciężkowicach. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z Policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił  sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały wiele pytań, ale i na wiele potrafiły wyczerpująco odpowiedzieć.
  • Wpiątek 6 października odbył się pierwszy etap szkolnego konkursu BRD dla klas 5-8 naszej szkoły. W pełnej obstawie- pod opieką uczniów klas mundurowych i ich opiekunów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku 10 uczniów walczyło na torze przeszkód o jak najlepszy wynik. Dziękujemy za współpracę Pani Małgorzacie Namysłowski i jej uczniom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo a także Panom: mł. asp. Markowi Bachara i kom. Pawłowi Cudkowi za profesjonalną obsługę sędziowską. Przed grupą tych uczniów jeszcze 2 etap konkursu- test wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego, który wyłoni ostatecznie najlepszą trójkę.

Trwają konkursy szkolne: na pracę plastyczną ilustrującą opowiadanie o tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego pt. „Przygody Fenka. Ruch Drogowy” oraz plakat zawierający hasło i grafikę promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym, na najciekawszą gazetkę klasową promującą noszenie odblasków. 10 i 11 października odbędą się konkursy wiedzy ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Klasa 6a jest w trakcie przygotowania przedstawienia dla seniorów i najmłodszych uczniów naszej szkoły- przedszkolaków.

Realizujemy w ten sposób postawione cele, jak: rozwijanie i popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej świadomości bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera i kierującego rowerem,rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie, bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg, kreatywne uczestnictwo dzieci i młodzieży w wydarzeniach związanych z promowaniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Autor: W. Cudek

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl