VI Orszak Trzech Króli w Brzozowej

06 stycznia 2020    
Publikacja: Paweł Hołda

W poniedziałek 6 stycznia, w święto Objawienia Pańskiego, od godziny dziewiątej trzydzieści słychać było zewsząd radosny śpiew kolęd. To  Mędrcy podążali ze swoimi orszakami, którzy jak co roku wyruszyli z trzech stron naszej parafii: Policht, Faściszowej i Brzozowej, wraz ze swoją świtą, którą stanowili dzieci i dorośli, barwnie przebrani w stroje jasełkowe i ludowe.

Dostojnemu Magowi z Policht towarzyszyły m.in. panie w strojach ludowych oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. Królewski powóz reprezentujący Faściszową i Brzozową Dolną poprzedzały  kuce ciągnące mały powóz, cieszące się, jak co roku, ogromnym zainteresowaniem uczestników orszaku. Mędrzec z Górnej części naszej wsi podążał w orszaku prowadzonym przez jeźdźców konnych i powozy z grupą muzyczną oraz śpiewakami. Obu monarchom towarzyszyły panie z brzozowskiego Koła Gospodyń Wiejskich.

Wszyscy Królowie spotkali się w centrum wsi, skąd barwnym korowodem, przy wtórze kolęd ruszyli do kościoła, by pokłonić się Dzieciątku. Na dziedzińcu świątyni dostojny orszak powitał i w procesji poprowadził przed ołtarz proboszcz parafii ks. Stanisław Wojtas. Monarchowie pokłonili się Jezusowi , składając symboliczne dary: złoto, kadzidło i mirrę. Tym samym, jako przedstawiciele Parafii, dali wyraz wiary i uznania Chrystusowego Majestatu.

Orszak zorganizowany został po raz szósty. Wzięli w nim udział parafianie a także goście z sąsiednich wsi, dopisując frekwencją nawet liczniej, niż w poprzednich latach. Inicjatorem wydarzenia był dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzozowej – Bolesław Buratowski, a do organizacji aktywnie przyczynili się: panowie, którzy wcielili się w role monarchów: Józef Słowek, Krzysztof Truchan,  Andrzej Socha, powożący bryczkami: Krzysztof Kolano, Wiesław Łabuz, Tadeusz Nadolnik, Zbigniew Nadolnik, jeźdźcy konni: Katarzyna Sowa, Wojciech Żaba, Zbigniew Potępa, Łukasz Żaba, kapela muzyczna w składzie: Kazimierz Buratowski, Janusz Wojtanowicz, Ryszard Wójcik, Kamil Kwiek, Daniel Pajor, Paweł Kwiek, grupa śpiewająca, a także dzieci szkolne, występujące w strojach kolędników misyjnych. W organizację pochodu aktywnie wsparli strażacy z OSP Brzozowa i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali również policjanci z Komisariatu w Ciężkowicach. Dokumentację fotograficzną tegorocznego orszaku wykonał druh Zbigniew Gotfryd.

Jesteśmy wdzięczni telewizji internetowej pogórze24.pl i Panu Pawłowi Hołdzie za zarejestrowanie filmowe naszego przedsięwzięcia.

 Wszystkim uczestnikom orszaku serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji i za obecność.

Tekst: B. Buratowski

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl