W Ciężkowicach powstała sekcja hodowców gołębi pocztowych

25 stycznia 2017    
Publikacja: Piotr Rutka

„Bracia moi, ptaki, winniście bardzo chwalić zawsze i kochać waszego Stwórcę, który dał wam pióra na odzienie, skrzydła do latania i wszystko, co wam było potrzebne (…)” tak św. Franciszek pisał w „Kazaniu do ptaków”.

Wielu z nas bardzo lubi ptaki, a w szczególności gołębie pocztowe, dlatego My miłośnicy tych zwierząt obraliśmy sobie za Patrona i Orędownika właśnie św. Franciszka. Te piękne i mądre ptaki wykorzystywano od wieków ze względu na swoje niepowtarzalne zdolności powrotno–lotowe, były „listonoszami” podczas wojen, przenosząc rozkazy i cenne informacje. Dlatego podczas okupacji hitlerowskiej hodowanie gołębi zostało zakazane pod karą śmierci! Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości miłośnicy gołębi odradzali się głównie na Śląsku, tworząc rejony lotowe, oddziały i sekcje. Właśnie od tych najmniejszych jednostek, jakim są sekcje, miłośnicy gołębi pocztowych rywalizują ze swoimi kolegami w lotach gołębi starych i młodych poprzez mistrza oddziału, regionu i wreszcie Generalnego Mistrza Polski. Loty gołębi starych zaczynają się w maju od krótkich odległości ok. 100 km do macierzystego gołębnika, ale systematycznie dystanse te rosną do 300, 500, 700 km, a w lipcu tego roku odbędzie się lot okręgowy z Brukseli! W sierpniu i wrześniu odbywają się loty gołębi młodych od 100 do 350 km. Warto wspomnieć, że na loty gołębie są wysyłane w tzw. kabinie – samochodzie przystosowanym do ich przewozu, a hodowcy posiadają specjalne zegary do rejestrowania przylotu gołębi.

Po wieloletnich staraniach lokalnych hodowców i sympatyków gołębi pocztowych w dniu 21 stycznia 2017 r. o godz. 16.00 odbyło się zebranie w sali konferencyjnej Muzeum Przyrodniczego im. K. i W. Tomków w Ciężkowicach. Posiedzenie miało na celu wyłonienie władz sekcji Ciężkowice, która wraz z innymi z Gorlic i Biecza stanowić będzie Oddział 0381 GORLICE. Data ta przejdzie do historii, ponieważ prawdopodobnie jest to pierwsza oficjalna organizacja sportu gołębiarskiego na terenie naszej gminy! Prezesem został wybrany Tomasz Toporkiewicz, skarbnikiem Piotr Stanuch, sekretarzem Łukasz Bućko.

Wszystkich interesujących się sportem gołębiarskim oraz tych, którzy chcieliby wstąpić w szeregi PZHGP, zapraszamy do kontaktu pod numerami tel. Tomasz  601 469 137, Piotr  664 828 794.

Zarząd nowo wybranej sekcji wraz ze wszystkimi członkami serdecznie dziękują Burmistrzowi Gminy Ciężkowice Panu Zbigniewowi Jurkiewiczowi oraz OSP Cieżkowice za udostępnienie lokalu, który stanowi siedzibę sekcji PZHGP Ciężkowice. Podziękowania również ślemy Panu Wojciechowi Sankowi dyrektorowi CKiPG Ciężkowice za udostępnienie sali konferencyjnej oraz gospodarzowi sekcji Krzysztofowi Karnafałowi za przygotowanie zaplecza gastronomicznego.

Źródło: PZHGP Sekcja Ciężkowice

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl