W Szerzynach odsłonięto pomnik upamiętniający „Żołnierzy Wyklętych”

05 marca 2017    
Publikacja: Paweł Hołda

…Nie dajmy zginąć poległym.
Zbigniew Herbert

Dzień 3 marca w gminie Szerzyny zapisał się w szczególnej pamięci i przeszedł już do historii. Najpierw uroczysta sesja Rady Gminy z okazji 286. Rocznicy Pierwszej Lokacji Miasta, a także Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Później odsłonięcie i poświęcenie pomnika pamięci placówki Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w Szerzynach. Całość uroczystości uzupełniona została wymowną częścią artystyczną w wykonaniu grupy teatralnej Improwizacja.

Właśnie tak, w wielkim skrócie, wyglądał dzień upamiętnienia żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

Dzięki staraniom władz samorządowych: Wójta Grzegorza Gotfryda i Rady Gminy Szerzyny uroczyście odsłonięto pomnik poświęcony Żołnierzom Niezłomnym. Miejsce to przez wszystkie lata będzie gromadziło mieszkańców, którzy chcąc oddać cześć pamięci Wyklętych, będą mogli w sposób symboliczny uczynić to w tym miejscu.

O randze tegoż wydarzenia świadczy również fakt, że Honorowy Patronat nad uroczystością objął Andrzej Duda – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który skierował na ręce Wójta Gminy Szerzyny oraz wszystkich uczestników uroczystości swoje osobiste przesłanie.

Pomnik został wykonany przez architekta rzeźbiarza Bogdana Samborskiego z Jasła. Pomnik w postaci dwóch kamieni piaskowca karpackiego z Lipowicy i Komborni unaocznia przełamane serce narodu w okresie totalitarnego systemu komunistycznego. Tablica dedykowana jest wszystkim członkom Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Placówka w Szerzynach. Miejsce lokalizacji pomnika w kolejnych latach poprzez zagospodarowanie

otoczenia, będzie skwerem Żołnierzy Wyklętych.
W gronie gości znaleźli się m. in. profesor Włodzimierz Bernacki, poseł na Sejm RP,  historyk, Roman Łucarz, starosta tarnowski, Wojciech Skruch, radny sejmiku województwa małopolskiego, szef tarnowskiego oddziału powiatowego ARiMR Ryszard Pagacz, radni gminy na czele z przewodniczącym Mariuszem Słotą, radni powiatu, oraz gospodarz gminy, a zarazem organizator całego przedsięwzięcia, Wójt Grzegorz Gotfryd. Nie zabrakło również sołtysów i licznie zgromadzonych mieszkańców. Swoją obecność podczas uroczystości zaanonsowały także rodziny Żołnierzy Niezłomnych: rodzina Józefa Mitoraja ps. SOWIŃSKI; rodzina Emila Poręby ps. GROM oraz rodzina Władysława Stanuli ps. BOLEK.

Podsumowując, dzień ten, był jedną z najpiękniejszych lekcji historii, która uczy interpretacji tożsamości, etosu służby i szacunku dla żołnierskiego munduru.

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl