Warsztaty dla Seniorów działających w Klubie Seniora 50+ z Gminy Gromnik – integracja pokoleń

24 października 2023    
Publikacja: Paweł Hołda

W dniach 19 i 20 października odbyły się warsztaty dla Seniorów działających w Klubie Seniora50+ z Gminy Gromnik. Warsztaty przebiegały pod hasłem „Bezpieczny senior” i rozpoczęły cykl spotkań z Seniorami naszej gminy, mających na celu nie tylko integrację międzypokoleniową, ale przede wszystkim promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, z głównym naciskiem na bezpieczeństwo seniorów. Prowadzone spotkania odbywają się w ramach Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych „Odblaskowa Szkoła” edycja 2023.

19 października w murach Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gromniku gościliśmy dwunastu klubowiczów. Na początku Seniorzy wraz z bohaterką spotu: Niebo. Kampania Obudź się! Uwaga = życie zrobili rachunek sumienia, czy zawsze są uważni na drodze?

Następnie uczennice klasy 6a działające w Kole Technicznym, przy herbatce, kawie i ciasteczkach integrowały się z Gośćmi podczas zabawy „Wywiad”. Osoby podzielone na grupy przeprowadzały między sobą wywiad, według przygotowanych przez prowadzącego pytań. Następnie należało przedstawić swoich towarzyszy z grupy, dzieląc się z innymi tym, czego dowiedzieli się nawzajem o sobie.

Zabawy integracyjne miały na celu przypomnienie zagadnień związanych z ruchem drogowym: „Zakazane słowa” to gra polegająca na opisywaniu, bez używania określonych wyrazów- haseł związanych z pojęciami z kodeksu drogowego- jak opisać niebezpieczny zakręt, policjanta, kierującego, rowerzystę. W zabawie chętnie uczestniczyli dorośli i dzieci. Na zakończenie tej części wszyscy wspólnie tworzyli historyjkę o Agatce, która zaspała i w pośpiechu wyruszyła do szkoły. W opowiadaniu trzeba było użyć wylosowane słowa związane z przepisami ruchu drogowego i znakami.

W drugiej części spotkania Goście i uczennice wykonywali element odblaskowy- kolorowy wiatraczek, serduszko czy ważkę z koralików, który można przypiąć do torebki lub założyć na szyję. Jako podsumowanie spotkania zebrani obejrzeli kolejny spot: Gang Seniorów. Kampania Obudź się! Uwaga = życie, oraz wykonano pamiątkową, wspólną fotografię.

20 października odwiedziliśmy Gminną Bibliotekę Publiczną w Gromniku, Filia w Siemiechowie, gdzie odbyły się warsztaty (według opisanego wcześniej scenariusza) dla osób z gromnickiego Klubu Seniora mieszkających w Siemiechowie.

Kolejnym wydarzeniem z cyklu „Bezpieczny Senior” będzie spotkanie 26 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Gromniku, podczas którego uczniowie klasy 6a przedstawią scenki edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa seniorów. W spotkaniu weźmie także udział mł. asp. Marek Bacharaz z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, który przeprowadzi krótką prelekcję.

Serdecznie zapraszamy- uczniowie SP w Gromniku wraz z opiekunami.

Tekst: W. Cudek

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl