Wystawa IPN „Niemiecki Obóz w Płaszowie 1942–1945″ w ZSOiZ w Ciężkowicach

24 stycznia 2018    
Publikacja: Aneta Adamczyk

W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach od 22 stycznia 2018 roku prezentuje się wystawę IPN „Niemiecki Obóz w Płaszowie 1942–1945″. Zaprezentowanie tej wystawy wpisuje się w narodową walkę o prawdę historyczną, podkreślając, że obozy w okresie II wojny światowej w ramach aparatu represji III Rzeszy Niemiec były niemieckie a nie polskie. Wystawa w sposób przystępny, za pomocą narracji merytorycznej, zdjęć i materiałów archiwalnych prezentuje fakty dotyczące niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Płaszów.

Ekspozycja, przygotowana przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, prezentuje tragiczną historię największego w Krakowie miejsca martyrologii narodu polskiego i żydowskiego, upamiętnionego m. in. w głośnym filmie „Lista Schindlera”. Za pomocą m. in. zdjęć, wspomnień więźniów, materiałów archiwalnych autorzy starali się przedstawić różnorodne aspekty funkcjonowania obozu jako miejsca niewolniczej pracy i masowych egzekucji, dokonywanych w tym miejscu nie tylko na więźniach obozu, ale i na osadzonych z pobliskich aresztów gestapo. [1]

Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz cała społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach zaprasza do obejrzenia wystawy udostępnionej przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Krakowie. Wystawa ta jest elementem długofalowych działań społeczności Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach, mających na celu przybliżenie uczniom oraz szerzej mieszkańcom Pogórza Ciężkowickiego historii Polski.

Zapraszamy do budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach – ul. Łuczkiewiczów 12, Ciężkowice – uczniów szkół podstawowych, podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi, szkół średnich wraz z opiekunami, społeczność Ciężkowic oraz całego Pogórza Ciężkowickiego. Wystawa będzie dostępna do 9 lutego 2018 roku.

 

Źródło: ZSOiZ Ciężkowice

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl