Wywiad Jowitą Jurkiewicz-Drąg, kandydatką na Burmistrza Gminy Ciężkowice

25 marca 2024    
Publikacja: REDAKCJA

Rozmowa z kandydatką na Burmistrza Gminy Ciężkowice, panią Jowitą Jurkieiwcz-Drąg. 

 

Program wybroczy Jowitą Jurkieiwcz-Drąg

Jestem przekonana, że do roku 2030 Gmina Ciężkowice stanie się centrum turystycznym.

Wiem, że rozwój turystyki – turystyki uzdrowiskowej, turystyki przyrodniczej, agroturystyki, turystyki kulinarnej, turystyki historycznej – to kierunek, który zapewni lepsze życie całej Gminie Ciężkowice. 

Turystyka to nowe, atrakcyjne miejsca pracy, to nowe firmy, to szansa dla ludzi młodych, żeby było tu, a nie w dużych miastach, dobre środowisko do życia, to szansa dla ludzi starszych, że ich dzieci nie będą musiały wyjeżdżać z Gminy Ciężkowice za dobrą pracą i dobrymi zarobkami. Turystyka to szansa dla rolników, hodowców na zbyt tego, co produkują i hodują. 

Rozwój turystyki w naszej Gminie to szansa na rozwój każdego zakątka naszej Małej Ojczyzny – na stworzenie większego pensjonatu albo mniejszej kwatery agroturystycznej, na rozwijanie usług okołoturystycznych, na sprzedaż swoich produktów. To także szansa na mądrą aktywność każdego z nas i znalezienie swojego miejsca w Gminie Ciężkowice. 

Ale turystyka to nie wszystko. 

Żeby rozwijać nasze miejscowości, zadbam o dostępność i dobrą jakość wody, w tych miejscach, gdzie jest to dziś problem. Dbając o jakość środowiska, będziemy rozbudowywać sieć kanalizacyjną, a tam, gdzie jest to ekonomicznie nieopłacalne, powrócimy do projektu budowy przydomowych oczyszczalni. Wdrożymy też nowe rozwiązania w budowie lokalnych oczyszczalni, co jest zdecydowanie tańsze i efektywniejsze. Dzięki temu rozwiążemy problem ceny odbioru ścieków, tak aby nie trzeba było się obawiać ani kontroli, ani kar.

Znacząco przyspieszę kwestie regulowania stanu prawnego dróg, tak aby realizacja inwestycji drogowych – także tych w odległych obszarach gminy – nie była tylko obietnicą, ale realną perspektywą.

Zadbam o wykorzystanie każdego budynku ważnego dla lokalnej społeczności, tak żeby budować wokół nich aktywne centra miejscowości z usługami tak oczekiwanymi przez lokalną społeczność. Wspólnie z mieszkańcami tych miejscowości zdecydujemy, czy ma tam być żłobek, czy dzienny dom pobytu dla ludzi starszych i samotnych, czy dzienny ośrodek pobytu dla osób niepełnosprawnych. Pewnie też w wielu miejscach połączymy te funkcje. Są dziś środki krajowe i unijne na realizację takich projektów, a także na ich funkcjonowanie.

Szczególnie mocno na sercu leży mi sprawa edukacji – i nie muszę Państwu tłumaczyć, dlaczego. Przygotujemy, wspólnie z kadrą pedagogiczną, projekty, które pozwolą pozyskać środki na wsparcie systematycznego procesu dokształcania nauczycieli i zdobywania nowych kompetencji. Każdy nauczyciel, który będzie chciał się rozwijać, dostanie taką szansę. Wspólnie z młodzieżą i rodzicami będziemy rozwijać katalog zajęć pozalekcyjnych, które nie tylko pozwolą naszym dzieciom atrakcyjnie spędzać czas, ale też pozwolą im lepiej przygotować się do startu w dalszą edukację. Szkoły w Gminie Ciężkowice będą nowoczesne, przyjazne i włączające. Wspólnie zadbamy, żeby każde dziecko dostało swoją szansę rozwoju, dostosowaną do jego potrzeb i możliwości.

Będę także dążyć do tego, żeby nasze dzieci w ramach obowiązkowych zajęć szkolnych lepiej wykorzystywały zajęcia wychowania fizycznego – to ważny element ich rozwoju, tak jak ważnym elementem jest nauka pływania – znajdziemy sposób, by w trakcie nauki w szkole podstawowej przynajmniej część zajęć odbywała się na basenie. 

Sporo zostało już zrobione w zakresie infrastruktury spędzania wolnego czasu – w każdej miejscowości mamy orliki, place zabaw, miejsca spotkań. Ale troską wielu mieszkańców jest brak stadionu piłkarskiego z prawdziwego zdarzenia, tak abyśmy mogli być jeszcze bardziej dumni z „Ciężkowianki” i wspólnie spotkać się na ważnych wydarzeniach sportowych. Wspólnie podejmiemy próbę znalezienia miejsce na terenie naszej Gminy, gdzie wreszcie będzie mógł powstać prawdziwy stadion. Tak. Macie rację – to prywata – jestem to winna mojemu Tacie, ale jesteśmy to też winni wszystkim młodszym i starszym ludziom, którzy z tej infrastruktury chcą korzystać i którzy często nakładem swojej pracy, czasu i środków dbają i rozwijają obecny stadion „Ciężkowianki”.

Kiedy mówimy o infrastrukturze sportowo-rekreacyjnej, z pewnością warto pomyśleć o coraz popularniejszych obiektach typu pumptrack i skatepark. Spotkam się z młodymi ludźmi i wspólnie znajdziemy miejsce, a potem zaprojektujemy tę przestrzeń, tak by była to ich przestrzeń i żeby czuli się tam dobrze.

Przez lata byłam i jest opiekunką samorządu szkolnego. Wiem jak ważne jest słuchanie głosu mieszkańcowi, a przede wszystkim – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe pozwalanie działania organizacjom pozarządowym i społecznym. Szczególnie bliskie są mi Koła Gospodyń Wiejskich, jako miejsce spotkań nas – kobiet, ale też miejscem, gdzie pielęgnuje się ważne dla nas tradycje, organizuje życie każdej z miejscowości, wspiera rozwój przedsiębiorczości. Równie ważne są Ochotnicze Straże Pożarne – to gwarancja naszego bezpieczeństwa, ale też miejsce, które spaja nasze lokalne społeczności.

Mój Tata wymyślił i przygotował największe inwestycje ostatnich lat – Park Zdrojowy, Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej i ścieżkę w koronach drzew. Chcę, żeby te miejsca żyły i były otwarte dla wszystkich. Park Zdrojowy będzie w większym stopniu przestrzenią kultury, MCEE będzie bardziej dostępna dla nas, a przede wszystkim dla naszych dzieci – będzie miejscem, w którym będzie więcej zajęć dla najmłodszych, gdzie będą mogli uczyć się, bawić i być dumni z Gminy, w której żyją. A my wszyscy z naszymi rodzinami spotkamy się na ścieżce w koronach drzew na niedzielnym spacerze. Wstęp dla mieszkańców odbywać się będzie w oparciu o przygotowaną kartę mieszkańca i będzie bezpłatny.

Ci, którzy mnie znają, wiedzą, że jestem wiarygodna i konsekwentna w tym, co mówię i robię. Zależy mi na rozwoju całej Gminy Ciężkowice, zależy mi, żeby to było naprawdę dobre, dostępne i dostatnie miejsce do życia. Zależy mi, żeby to, co rozpoczął mój Tata, pięknie rozkwitło i dało dobrą przyszłość nam wszystkim.

Materiał sfinansowany ze środków KWW Nasza Gmina Ciężkowice

REKLAMA

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl