Z Letniego Amfiteatru w Gromniku popłynęły „(Nie)Zakazane piosenki”

05 sierpnia 2022    
Publikacja: Paweł Hołda

1 sierpnia w 78 rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego gdy w całej Polsce wybrzmiała syrena alarmująca o godzinie o 17.00 – „W” z  Letniego Amfiteatru w Gromniku popłynęły „(Nie)Zakazane piosenki”. Melodie przedwojennej Warszawy zakazane w czasie okupacji – patriotyczne, żartobliwe, satyryczne, podnosiły ludność Warszawy na duchu, pomagały przetrwać trudne chwile. Piosenki, które Powstańcom dodawały otuchy, zagrzewały do boju, umilały czas 63. dni codzienności spędzanej pod ostrzałem, a które dziś dostarczają nam wiedzy o powstaniu.

Niezakazane piosenki zaśpiewał dla zgromadzonych mieszkańców gminy Gromnik chór przy Gminnym Ośrodku Kultury pod batutą Pana Dawida Nawalańca. Publiczność zgodnie potwierdzi zapewne, że był to udany debiut sceniczny powstałego wiosną br. chóru.

Atrakcją przyciągająca uwagę szczególnie tej młodszej części publiczności była również strzelnica przygotowana przez Pana Mateusz Reczka, miłośnika historii szczególnie tej lokalnej, działającego w Grupie Rekonstrukcyjno – Historycznej 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. Uczestnicy spotkania mieli okazję wziąć udział w konkursie strzeleckim. Dla najlepszych przewidziano nietuzinkowe, tematyczne nagrody wykonanie z łusek.

Spotkanie zakończyła prelekcja edukacyjna nt: „1944 r. – czy tylko powstanie warszawskie?” O tym co ważnego przyniósł rok 1944, oraz o tym jak bardzo historia akcji „BURZA” i Batalionu „Barbara” walczącego na naszych trenach związana jest z Powstaniem Warszawskim.
Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Gromniku wraz z działającym przy nim chórem oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gromniku wraz z Klubem Seniora 50+ działającym w ramach projektu socjalnego. Sierpniowe popołudnie z pieśniami Powstania Warszawskiego zgromadziło 3 pokolenia. Dla młodszych była to lekcja patriotyzmu oraz historii, dla tych nieco starszych czas wspomnień.

 

Tekst: J.T

REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl