„Zakątek poetów” nową atrakcją Ciężkowic

14 października 2022    
Publikacja: CKiP

Za nami kolejna zrealizowana inicjatywa edukacyjno-animacyjna wspomagająca lokalną społeczność w działaniach twórczych, na rzecz zachowania, przekazu i kontynuacji tradycji regionalnych oraz inspirowanych lokalnym dziedzictwem kulturowym jakim jest plecionkarstwo.

Kiedyś bogate i zakorzenione w tutejszym regionie wikliniarstwo miało wielu przedstawicieli, około 30 lat temu istniała w Ciężkowicach Spółdzielnia Wikliniarska „Grundwald”, region był znany z wyrobów wikliniarskich, o czym można dowiedzieć się z licznych materiałów, źródeł i już niestety niewielu relacji bezpośrednich. Założeniem projektu ”Pogórzańskie Sploty  – międzypokoleniowe warsztaty plecionkarstwa” było rozpoczęcie kształcenia liderów oraz osób zaangażowanych, które w przyszłości mogłyby same kształcić osoby in situ. Efekt ten osiągnęliśmy poprzez organizację stacjonarnego, trzydniowego kursu plecionkarstwa. Zależało nam, aby pokazać plecionkarstwo zarówno w tradycyjnej krasie, która od wieków obecna jest w historii, jak również nowe oblicze wikliny, która zwłaszcza w powszechnej świadomości oparta jest głównie o wyroby typu kosze czy meble. Naszym celem było przełamanie tego stereotypu, pokazując wiklinę jako materiał twórczy, ekologiczny, przyjazny środowisku i biodegradowalny. Stąd też zadaniem uczestników, prócz nauki podstawowych splotów, było wyplecenie przestrzennych form – altany „Zakątek poetów” oraz elementów inspirowanych twórczością pisarzy i poetów związanych z Ciężkowicami. Po zakończonym etapie pracy twórczej odbył się konkurs za pośrednictwem głosowania internetowego na najciekawszą z powstałych prac. Jako efekt edukacyjno-promocyjny zrealizowany został film zawierający zarys historii plecionkarstwa w naszym regionie, materiał warsztatowy oraz prezentujący powstałe prace. Film będzie wykorzystywany jako materiał edukacyjny oraz jako materiał promujący wikliniarstwo ciężkowickie.

Film do obejrzenia TUTAJ

Wszelkie działania w ramach realizacji projektu przyczyniły się do realnego włączenia mieszkańców regioniu w zachowanie, upowszechnienie i wykorzystywanie zgodnie ze współczesnym zapotrzebowaniem rzemiosła jakim jest wikliniarstwo. Umiejscowione w Parku Zdrojowym rzeźby zostały oznakowane i opisane odpowiednio zabezpieczonymi tabliczkami.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji z przebiegu projektu oraz efektów jakie dzięki jego realizacji udało się nam osiągnąć.

 

REKLAMA

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl